Z Banska jsme přivezli koření, víno, stříbro a bronz

Výstavní bulharské středisko Bansko hostilo 21. - 28 ledna 2006 52. ročník mezinárodního setkání lyžujících novinářů.

Rok po setkání v Jeseníkách jsme odjížděli obhajovat tři medaile. I když se nám to úplně nepodařilo, na svazích a v běžecké stopě jsme se v početnější konkurenci rozhodně neztratili. Nová prezidentka českého ski-klubu Jarka Severová z ČTK vybojovala stříbro na běžkách v kategorii superseniorek, Radka Marková, rovněž z ČTK, vyběhala bronz.

Běžecký závod v areálu, který bude příští rok hostit mistrovství Evropy v biatlonu, našemu týmu "sedl" podstatně lépe, než "obřák" o dva dny dříve na drsné černé sjezdovce pojmenované po Albertu Tombovi, který se navíc jel ve vražedných minus 17 stupních. Měli jsme ale i trochu smůlu - Roman Zvarič v juniorech a Petr Kubka v seniorech skončili na běžkách na čtvrtém místě, na Petra navíc zbyla "bramborová placka" i v kombinaci. Celkem jsme ale měli ve všech kategoriích a disciplínách 13 umístění do desátého místa!!!

Nejúspěšnější výpravou se stali tradičně ambiciózní Slovinci, kteří si z Bulharska odvezli 14 medailí, z toho osm zlatých. Pěti medailemi se blýskli naši priatelia zo Slovenska. Česká výprava v medailovém pořadí skončila v konkurenci více než třiceti zemí na 9. až 11. místě společně s Kanadou a Španělskem. Uvidíme, zde se podobný výsledek povede i našim olympionikům v Turíně ;-)

Setkání v Bulharsku ale (ostatně jako vždycky) nebylo zdaleka jen ve znamení závodů. Nějakou dobu jsme pobyli i v Sofii, kde jsme hlavně vymetali tržiště, jeden den se lyžovalo v Borovci, vyrazili jsme na výlet do vinařského městečka Melnik či stáčíren vína v Damianitzi. Velkou prezentaci pro nás připravil výrobce sportovního oblečení Besson. Na svahu jsme se dokonce potkali i s jedním z "maskotů" Banska - legendárním rakouským lyžařem s lucemburským pasem Markem Girardellim, který se s Czech Teamem oděným do zbrusu nových bundiček od firmy Direct Alpine ochotně vyfotil. Pětinásobný vítěz světového poháru Girardelli je v Bansku častým hostem - podporuje bulharskou kandidaturu na ZOH 2014 a radí bulharskému lyžařskému týmu (viz článek).

Ani po večerech jsme se neflákali. Dokonale zregenerování po masážích, pobytech v sauně a bazénu hotelu Strazite jsme si užívali bulharského jídla, vína i rakije, do roztrhání těla řádili na národním večeru s vynikajícím "česko-bulharským" pivem (tajný recept dua Kubka-Diviš). Pustili jsme se i do malé diplomatické šarvátky při volbě nového vedení SCIJ, kde jsme se některým západním kolegům snažili vysvětlit, že volba s jedním kandidátem nemá s demokracií mnoho společného. Novým prezidentem mezinárodního výboru SCIJ byl po více než pětihodinovém zasedání generálního shromáždění zvolen na další čtyři roky Miguel Aquiso ze Švýcarska, který v konkurenci dvou dalších kolegů získal drtivou většinou hlasů. Jeho pravou rukou, tedy generálním tajemníkem, se stal jediný kandidát Roberto Micalli z Itálie. Miguelovým hlavním cílem je SCIJ omladit a zatraktivnit. Uvidíme, zda se mu to podaří už příští rok na setkání v Katalánsku.

    O den, který prožiješ na horách, nezestárneš.