Z mezinárodního setkání SCIJ v Jasné jsme přivezli dvě stříbra

Se dvěma stříbrnými medailemi se letos vrátila výprava českého ski-klubu z mezinárodního setkání SCIJ, které se v prvním březnovém týdnu konalo v Jasné v Nízkých Tatrách. Na Slovensko přijelo na 230 novinářů z celého světa, kteří měli možnost poznat nejen jeho horská střediska, ale i lázně a památky.

Díky špičkové organizaci slovenských pořadatelů celý týden provázela skvělá atmosféra, která možná přispěla i k tomu, že se umoudřilo deštivé počasí, takže se oba závody uskutečnily na výborně připravených tratích ozářených jarním sluníčkem. Mimořádně silná konkurence se oproti předchozím ročníkům sešla především v juniorských kategoriích (do 45 let), v nichž startovalo 40 mužů a přes 30 žen.

Úterní obří slalom na snad téměř vždy zledovatělé sjezdovce na Záhradkách ovládli lyžaři-novináři ze Slovinska a Itálie. Z české výpravy se do první desítky dostala Andrea Koch (MfD), která byla v kategorii seniorek devátá, a Lucie Petrová (ČTK), která si k narozeninám nadělila desáté místo v kategorii juniorek.

Běžecký závod se konal ve čtvrtek na členité trati na Štrbském Plese ve Vysokých Tatrách, která mnohým závodníkům dala pořádně zabrat. Českému týmu ale „tobogán“ u horského jezera naopak sednul. Jako první vybojovala stříbro v kategorii seniorek Markéta Klocová (Můj dům), krátce poté skončila na stejném místě v juniorkách Radka Marková (ČTK). Škoda bramborových (podle kolegů Švýcarů čokoládových) medailí juniorky Lucky Petrové a Jardy Kopice (časopis Policista) v kategorii superseniorů. Do desítky se probojovala ještě kapitánka týmu Jarka Severová (6. v superseniorkách, ČTK) a v juniorech Petr Mlch (10., ČTK).

V kombinaci dosáhla nejlepšího výsledku Lucka Petrová (4.), na šestém místě ve svých kategoriích skončily Markéta Klocová a Radka Marková. Jarka Severová a Jarda Kopic v superseniorech vybojovali pěkná sedmá místa.

Nejúspěšnějšími výpravami byli tradičně Slovinci a Italové. Oba týmy vybojovaly po 13 medailích, v případě Slovinců bylo ovšem hned deset zlatých. Skvěle se na domácí půdě předvedl slovenský ski-klub, jehož členové získali celkem osm medailí, z toho dvě zlaté.

Mimořádně vydařený byl letos večer národů, který se protáhl do časných ranních hodin. Český stánek s plzeňským pivem, vlčnovskou slivovicí, becherovkou, klobáskami a slaninou patřil k nejpopulárnějším.

Příští setkání by se mělo uskutečnit první týden v březnu 2009 v Abetone v italském Toskánsku. O pořadatelství dalšího ročníku usiluje Maroko, které se letos stalo novým členem SCIJ – viz článek.

Z mezinárodního setkání SCIJ v Jasné jsme přivezli dvě stříbra Z mezinárodního setkání SCIJ v Jasné jsme přivezli dvě stříbra Z mezinárodního setkání SCIJ v Jasné jsme přivezli dvě stříbra Z mezinárodního setkání SCIJ v Jasné jsme přivezli dvě stříbra
    O den, který prožiješ na horách, nezestárneš.