Český ski-klub novinářů letos mezi nejúspěšnějšími na světě

Po bok lyžařských velmocí se letos zařadila výprava českého ski-klubu novinářů na 53. setkání Mezinárodního ski-klubu novinářů (SCIJ), které ve dnech 27.1. - 3.2. zorganizoval španělský ski-klub ve francouzském středisku Font Romeu. V Pyrenejích byli čeští novináři šestkrát na stupních vítězů, což je nejlepší výsledek minimálně za posledních deset let.

Na medailové pozice jsme se po dlouhé době dostali v obřím slalomu - jako první vybojovala na svahu v Les Angles stříbro naše skvělá sponzorka z firmy Walmark Alenka Trtíková v kategorii seniorky a díky jejím profesionálním radám se krátce poté umístila na třetím místě v kategorii juniorky Radka Marková z ČTK. Celá čtyřčlenná dámská část reprezentace se v obřím slalomu dostala do první desítky.

Ještě úspěšnější jsme byli o dva dny později v běžeckém závodě, který byl kvůli nedostatku sněhu postaven ve spodní části sjezdovky ve středisku Pyrénée 2000. Na trati, která místy připomínala motokros a která prověřila i sjezdařské schopnosti na běžkách, obhájila druhé místo z Banska v kategorii superseniorky naše předsedkyně Jarka Severová z ČTK a stejné místo vybojoval i Petr Kubka z ALL IN v seniorech. Těsně pod stupni vítězů skončila Hanka Salajková (ČEZ-News) v seniorkách a Radka Marková v juniorkách. Díky solidním výsledkům na běžkách jsme na závěrečném gala-večeru měli své zástupce na stupních vítězů i v kombinaci - Alenka Trtíková a Radka Marková obsadily ve svých kategoriích shodně druhé místo.

Ziskem šesti medailí (přesněji šesti ekologických cen vyrobených díky energii ze sluneční elektrárny) se český tým zařadil mezi nejúspěšnější země letošního setkání - stejný počet medailových umístění měly Slovinsko, Itálie a Švédsko, ty však mají ve svých řadách i vítěze jednotlivých kategorií. Nejúspěšnější výpravou byla tradičně slovinská (4-1-1), druhá co do počtu medailových umístění skončila výprava Itálie (3-2-1). Výborného výsledku dosáhla i slovenská výprava, která měla třikrát své reprezentanty na stupni nejvyšším. Kdybychom obnovili Československo, bylo by vůbec nejúspěšnějším týmem...

Program mezinárodního setkání však netvořily pouze závody, na nichž se český tým představil v nových pulloverech a čepicích od firmy Direct Alpine. Zabodovali jsme i na národním večeru se stánkem plzeňského Prazdroje, zajeli na výlet do Andorry, pochutnávali si na skvělé francouzské kuchyni a vínech z oblasti Rousillon. Na řadu přišla i tradiční lyžařská diplomacie - po kontroverzích předcházejících mezinárodnímu setkání byla přece jen valným shromážděním schválena kandidatura Slovenska na pořádání setkání SCIJ v roce 2008. Příští rok v lednu se tedy novináři z celého světa sjedou na lyžovačku v Jasné. V tomto středisku se také letos v březnu (13.-17.) bude konat jubilejní 30. národní setkání slovenského ski-klubu, v rámci něhož se stejně jako loni uskuteční i národní setkání českého ski-klubu.

O den, který prožiješ na horách, nezestárneš.