Tak trochu jiný SCIJ aneb poprvé v Africe a šestkrát na bedně

V Marrákeši zrají pomeranče a kvetou růže. Na místní letiště přilétají 23. ledna 2010 skupinky novinářů z celého světa. Okamžitě poutají pozornost - jsou navlečeni do zimních bund a pod palmami se lopotí s lyžemi ve futrálech. O dva dny později a 70 kilometrů dál už ale budou stát na lyžích – ve středisku Oukaimeden. Toto městečko v pohoří Velký Atlas hostilo na konci ledna 56. zimní setkání Mezinárodního klubu lyžujících novinářů.

Když před třemi lety na setkání ve Font Romeu belgičtí novináři poprvé přišli s myšlenkou uspořádat akci pro dvě stovky zahraničních lyžařů-žurnalistů v Maroku, většina z nás to pokládala za povedený vtip. Při prezentaci střediska jsme se přenesli o pár desítek let nazpět – stařičké vleky-talířky, které při nasedání cuknou tak, že vám „srovnají“ všechny obratle, jedna dvousedačková lanovka, jež také zrovna nezáří novotou. Neupravené svahy a jako bonbónek osli na místo skibusu.

O rok později ale už nabylo první lyžařské setkání novinářů v Africe zřetelnějších kontur, kandidatura Maroka byla schválena a mohli jsme se začít těšit na akci, na jakou hned tak nezapomeneme.

Lyžařská etapa týdenního pobytu byla tentokrát pouze třídenní, což ale nikomu nevadilo. Zbytek času jsme strávili především v okrovém městě Marrákeši, kde jsme se seznamovali s taji místní kuchyně a pouličního obchodování. Do hor nás pod policejním dohledem převezla kolona 40 džípů. Ti, kteří neměli odvahu vyzkoušet marocké svahy „na vlastní lyže“, si na místě mohli vypůjčit výbavu v překvapivě dobré kvalitě. A pak už hurá na svah.

Dobrodružstvím byla už jízda na lanovce, která ve středisku stojí od 60. let a poslední rekonstrukci zažila před 15 lety. Sněhu bylo pouze nezbytné minimum, a tak jsme u horní stanice ve výšce 3269 metrů vyskakovali do hromady kamení. První část poměrně ostré sjezdovky, která nebyla upravená, byla jako stvořená pro milovníky jízdy ve volném terénu. Spodní část nejdelší trati se pořadatelům podařilo upravit díky kolegům ze španělské Sierra Nevady, kteří přivezli do Maroka rolby. Lyže i tak dostávaly pořádně zabrat.

Noc před závody v obřím slalomu ale pár čísel sněhu připadlo, a tak se mohl odjet závod sjezdařů a o den později dokonce i závod na běžkách, který měl v Oukaimedenu historickou premiéru.

Nestandardní podmínky naší výpravě nadmíru sedly, na stupně vítězů jsme se dostali celkem šestkrát. Petr Kubka z All In skončil třetí na běžkách i v obřáku, což mu vyneslo vítězství v kombinaci v kategorii supersenioři (55 let +). Dvě druhá místa (běžky, kombinace) vybojoval mezi juniory (do 45 let) Petr Mlch z ČTK, ve stejné kategorii skončila na běžkách druhá i Radka Marková z ČTK. Český klub se tak zařadil mezi nejúspěšnější výpravy a získal víc medailí, než některé tradiční lyžařské velmoci. A to nás ještě mohou mrzet čtyři nepopulární čtvrtá místa…

Zabodovali jsme i při tradičním večeru národů, během něhož každá výprava nabízí speciality své země. Milovníci piva nemohli uvěřit tomu, jak se nám do dalekého Maroka podařilo dopravit plechovky plzeňského piva. Za to patří velký dík české ambasádě v Rabatu, jejíž zástupci nás přijeli podpořit přímo na místo i se zásobami „tekutého zlata“.

I příští rok se bude na co těšit – na začátku února uspořádá zimní setkání kanadský klub ve středisku Banff v provinci Alberta. Budeme si tak moci vyzkoušet tratě, na nichž se závodilo při olympiádě v Calgary v roce 1988. A v roce 2012 čeká SCIJ další trochu exotická lyžařská destinace – Turecko, které se letos stalo nový členem mezinárodního ski klubu. Letos v létě se navíc podruhé uskuteční setkání lyžařů v Argentině.

O den, který prožiješ na horách, nezestárneš.