Jeseníky hostily lyžující novináře z celého světa

Po padesáti letech od založení Mezinárodního ski-klubu novinářů (SCIJ) se jeho výroční kongres spojený se závody v lyžování poprvé konal v České republice. Téměř 200 účastníku z celého světa strávilo v lednu 2005 týden v Jeseníkách, kde bylo tentokrát sněhu víc než dost.
Setkání začalo v Olomouci za vydatné podpory místní samosprávy. Sešli jsme se večer na hlavním náměstí, kde bylo slavnostní zahájení, kulturní program se super ohňostrojem a díky svařáku nikomu nevadil ani mráz. Nakonec jsme se přemístili do nedalekého divadla, kde jsme se posilňovali moravským vínem, slivovičkou a nejrůznějšími dobrotami.

Den poté se všichni přesunuli do sněhem zapadaných lázní Jeseník, kde nás u hotelu Priessnitz uvítali vojáci v dobových kostýmech. Další dny se lyžovalo na Červenohorském sedle, na Ramzové i na Dolní Moravě, kde policejní klub Kometa Brno uspořádal skvělý obří slalom, který si vychvalovali i závodníci z alpských velmocí jako jsou Rakousko a Itálie. Při obřáku sice řádně mrzlo, ale to si počasí s námi teprve začínalo zahrávat.

Celou zemi v dalších dnech ochromila sněhová kalamita, která znemožnila konání běžeckého závodu na Ovčárně. Doslova ze dne na den jsme dokázali nemožné a přesunuli běh do lyžařského areálu v Jeseníku. Pro řadu cizinců bylo místo konání nevšedním zážitkem, neboť měřili síly v běžeckých stopách, které procházely bývalým vojenským areálem. Zážitek byl o to silněší,že v šatny, jídelnu a veškeré zázemí závodu se proměnila obří garáž pro kombajny a traktory. Pod nimiž se po závodě tančilo, energii jsme doplňovali chleby se sádlem a cibulí, holandskou polévkou a kuřecím vývarem.

Během týdne v Jeseníkách se ale zdaleka jen nelyžovalo. Již při přesunu do Jeseníku měli zahraniční hosté možnost navštívit výrobnu syrečků v Loticích, zvonařství Dytrychových v Brodku u Přerova či unikátní papírnu ve Velkých Losinách, která možná bude zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.Smyslem je, aby se novináři setkali a závodili spolu. Druhým cílem je, aby poznali region a následně o něm informovali ve svých médiích, uvedl Pavel Vysloužil z firmy Strategic Consulting, kterou náš ski-klub pověřil pořádáním celého mistrovství.

Jedním z nejoblíbenějších programů bývá tradiční večer národů. Na něj novináři z třicítky zemí přivezli své krajové speciality. Stoly se prohýbaly pod pravým ruským kaviárem, kanadským lososem, francouzským oslím salámem, všemožnými druhy sušené šunky a sýrů, belgickými pralinkami, víny od Austrálie přes Izrael, Francii, Slovinsko až po Argentinu. Plno bylo stále i u stánku českého týmu s pražskou šunkou od kosti, syrečky a samozřejmě sudem piva.

Sportem a společenskými aktivitami zmožení novináři měli zajištěnu špičkovou regeneraci v podobě masáží a perličkových koupelí v Lázních Jeseník. Mohli pak po večerech debatovat o celosvětových problémech, s nimiž se při své práci setkávají, sdělovat si zkušenosti z krizových oblastí, jako například jihovýchodní Asie krátce po řádění tsunami. Při výročním kongresu probírali také budoucnost své organizace, jejíž historie se začala psát již v roce 1955.

Závěrečný večer se nesl ve znamení předávání medailí. Zkrátka nepřišel ani náš do značné míry organizací vyčerpaný pořadatelský tým, který získal dokonce tři cenné kovy: na běžkách bodovali současná předsedkyně českého týmu Jaroslava Severová z ČTK (bronz v kategorii superseniorky), Jaroslav Kopic z časopisu Policista (stříbro v kategorii supersenioři), třetí medaili získala Radka Marková z ČTK (bronz v kombinaci sjezd/běžky v kategorii juniorky).

Galerie Jeseníky hostily lyžující novináře z celého světa

Jeseníky hostily lyžující novináře z celého světa Jeseníky hostily lyžující novináře z celého světa Jeseníky hostily lyžující novináře z celého světa Jeseníky hostily lyžující novináře z celého světa
    O den, který prožiješ na horách, nezestárneš.