O nás

Český ski klub novinářů je jedním z více než 30 národních klubů z celého světa sdružených v Mezinárodním ski klubu novinářů (S.C.I.J.  - Ski Club International des Journalistes). Členy mezinárodního klubu, jehož historie sahá až do 50. let minulého století,  jsou profesionální novináři, jejichž hlavním příjmem je práce pro tištěná a elektronická média.

Členové českého ski klubu novinářů se každoročně setkávají na horách, kde trénují na sjezdových a běžeckých lyžích a diskutují o problémech české a světové žurnalistiky. Sportovní aktivity se neomezují pouze na zimní období, vyrážíme i na akce na kolech, in-line bruslích, někteří se účastní letních setkání novinářů tenistů či plavců. Reprezentanti klubu také jezdí na každoroční mezinárodních setkání S.C.I.J., která bývají v jedné ze členských zemí mezinárodní organizace a jejichž součástí jsou i závody na sjezdovkách a běžkách. O místech, v nichž se světová setkání konají, pak účastníci publikují reportáže ve svých médiích.

Ski klub českých novinářů je nástupcem Ski klubu československých novinářů, který byl založen v roce 1959, kdy na mezinárodní setkání S.C.I.J. do polského Zakopaného byli poprvé pozváni i českoslovenští novináři. Ti pak v roce 1965 uspořádali mezinárodní setkání v Tatranské Lomnici.

V roce 1993 po rozpadu Československa byly v italském Sestriere založeny samostatné lyžařské kluby novinářů z České republiky a Slovenské republiky, které patří již 20 let k nejaktivnějším členům mezinárodní organizace. Slovenský klub uspořádal mezinárodní setkání v letech 1997 a 2008 v Jasné, český klub pak hostil na 200 novinářů z celého světa v roce 2005 v Jeseníkách.

Od té doby čeští lyžující novináři úspěšně reprezentovali například na setkáních bulharském Bansku, španělském Font Romeu, marockém Ukaimidinu, kanadském Banffu, tureckém Erzurumu či italském Pontedilegnu i v jiných alpských střediscích.

http://scij.info/